Rezerwacja
Loading...
Oferta Miasta2022-12-29T13:37:32+01:00

Oferta miasta i atrakcje Gór Izerskich

Świeradów-Zdrój to znana miejscowość wypoczynkowa leżąca w sercu Gór Izerskich. To czarujące pasmo gór w Sudetach Zachodnich aż prosi się o eksplorowanie ich pieszo, rowerem lub na nartach biegowych.

Łagodne ukształtowanie tych niezbyt wysokich gór jest cenione zwłaszcza przez rodziny z dziećmi, a tajemnicze torfowiska, bajeczna rzeka Izera, Izerski Park Ciemnego Nieba i rozległe, izerskie łąki są ukochane przez fotografów. Wystarczy spojrzeć na galerię Krzysztofa Siwy, by zobaczyć namiastkę atrakcji Gór Izerskich.

Loading...

Osoby lubiące aktywny wypoczynek ucieszy zatem fakt, że w mieście znajdą:

  • rozliczne trasy do uprawiania narciarstwa, snowboardu i narciarstwa biegowego,
  • trasy i szlaki do uprawiania trekkingu i nordic walking – http://swieradowzdroj.pl/67
  • single track – czyli metrowej szerokości ścieżki rowerowe wijące się wśród lasów i polan, zlokalizowane zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie – http://singletrack.pl/

Warto również odwiedzić izerskie punkty widokowe – na przykład przy schronisku „Na Stogu Izerskim”, Zajęcznik czy Świętojanki, wodospad Czarny Potok i Wodospad Kwisa, Kopalnię Stanisław – nieczynną kopalnę kwarcu i zarazem najwyżej położoną kopalnię odkrywkową w Europie czy Izerski Biegun Zimna.

wycieczki rowerowe, wyszukiwarka tras rowerowych

Tych, którzy preferują bardziej „statyczny” wypoczynek, ucieszą zwłasza:

Sama BioRezydencja mieści się w cichej, spokojnej i zielonej części Świeradowa – malowniczej miejscowości uzdrowiskowej, położonej na wys. 450-710 m n.p.m., w dolinie rzeki Kwisy. Dotarcie z obiektu do centrum miasta zajmuje:

  • tylko 5 minut autem,
  • 20 minut rowerem (lub bezpłatną komunikacją miejską)
  • 40 minut pieszo przez piękny las.
Ogród BioRezydencji

Gdzie zjeść?

Oczywiście, w BioRezydencji, jeśli jesteście naszymi Gośćmi. Jeśli jednak zgłodniejecie na mieście, polecamy też:

  • Str:Eat Cynamonowy Słoń – to z kolei miejsce inspirowane podróżami, łączące kuchnię azjatycką, indyjską, angielską i południwo-europejską. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na tydzień tematyczny i zakosztować potraw nawet z drugiego końca świata.
  • La Gondola – połączenie pizzerii i restauracji, w której rześki klimat gór ustępuje miejsca włoskiemu, gorącemu temperamentowi. Można tu zjeść prawdziwą, włoską pizzę i wypić takież wino. Oprócz tego La Gondola słynie z włoskich makaronów, past i sałatek wzbogaconych o śródziemnomorskie zioła.
  • Restauracja Kalamata – czyli miejsce, gdzie u stóp Gór Izerskich można przenieść się do serca Grecji. Najprawdziwsze specjały z tego regionu można zjeść w stylowym, kamiennym budynku z 1883 roku. 

Chcesz zatoczyć jeszcze szersze kręgi?

Okolice Świeradowa też kuszą atrakcjami.

Nieopodal Świeradowa – Zdroju znajdują się liczne miejscowości i kultowe miejsca, które warto odwiedzić – choćby Chatka Górzystów z jej słynnymi na całą Polskę naleśnikami.

Naleśniki Chatka Górzystów
Stacja Wolimierz

Kochasz kulturę i sztukę? Zachwyci Cię

Stacja Wolimierz

– kultowe miejsce dla wszystkich miłośników sztuki, teatru, ekologii, prospołecznych działań i alternatywnego spojrzenia na życie. Na niegdysiejszej stacji kolejowej odbywają się dziś festiwale przyciągające twórcze dusze z całego świata. Znajdują się w niej też, między innymi: galeria sztuki, galeria lalek i instalacji teatralnych, pracownia teatralna czy kreatywny plac zabaw dla dzieci.

… a ponadto, między innymi:

Zamek Czocha

… w oddalonej o 19 km od Świeradowa miejscowości Sucha to gratka dla miłośników historii i pięknych widoków. Ten obronny zamek graniczny położony nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w 2012 roku został wyróżniony przez miesięcznik National Geographic Traveler jako jeden z „7 nowych cudów Polski”.

Schronisko Orle

Ta dawna osada hutnicza pełni dziś funkcję schroniska i dobrej bazy wypadowej do dalszych wędrówek pieszych, rowerowych lub na nartach biegowych. Ze schroniska Orle można wyruszyć do bajowej osady Jizerka lub do schroniska Chatka Górzystów.

Zapora i Elektrownia wodna na Jeziorze Leśniańskim

Ta najstarsza zapora wodna w kraju jest uwielbiana przez poszukiwaczy niezapomnianych widoków i kadrów.

 

MAGICZNE IZERY – MAPKA (źródło: www.dolinaharmonii.pl)

 

 

 

rezerwacja