Rezerwacja

Święta za rogiem! Jeśli marzy Ci się jakaś zmiana w tym roku to koniecznie wpadnij na dwudniowy warsztat do BioRezydencji lub wybierz jeden z dwóch smaków i rozkoszuj się ulubionymi smakami w zdrowszej, lżejszej wersji!

Jak dobrze, że już właściwie każda potrawa tradycyjna doczekała się zdrowszej alternatywy, a czasem nawet kilku. Jest to nie tylko fantastyczna wiadomość dla alergików i sportowców, ale dla każdej osoby, która z jakiś powodów unika nabiału, glutenu czy ciężkostrawnych potraw.

W BioRezydencji opieramy się głównie na kuchni wegańskiej, w większości bezglutenowej. Co roku również organizujemy Wielką Wegetariańską Ucztę, na której dogadzamy naszym Gościom według ich uznania i potrzeb (Zapisz się tu).

W tym roku po raz pierwszy organizujemy warsztat świąteczny i do tego dwudniowy, na którym będzie można nauczyć się i wspólnie przygotować wiele świątecznych potraw.

W piątek będziemy pracować nad tematami z kategorii SŁONE (m.in. naturalny zakwas buraczany, paszteciki z bigosem, wegański ser, wegeryba i inne), a w sobotę posłodzimy sobie (nie – rafinowanym cukrem!) i przygotujemy ciasta i napoje z korzenną, makową i pomarańczową nutą! (m.in. bezalkoholowy poncz świąteczny, makowe trufle w pomarańczowej czekoladzie, fudge i inne). Brzmi aromatycznie…? 🙂 Tez tak uważamy, więc nie ma się co wahać, to będzie wspaniale spędzony czas, który zaprocentuje nowymi kulinarnymi doznaniami nie tylko dla Was, ale również – w całkiem niedalekiej przyszłości – Waszych bliskich! 🙂

Żeby wszystko było jasne i powtarzalne w domowych warunkach, każdy uczestnik otrzyma skrypt z przepisami. Nie musisz się więc martwić, że Twoja pamięć krótka, a czasu zbyt mało aby wszystko zanotować!

Oczywiście możecie przyjść tylko na Dzień Słony albo tylko na Dzień Słodki, ale musicie wiedzieć, że …

W grupie raźniej i taniej! Uczestniczenie w dwóch warsztatowych dniach wyniesie mniej!

Odkryj magię roślinnej kuchni, zobacz w jak prosty sposób można wprowadzić zmianę w swoje życie!

O prowadzącej: 

Anna Wojdyła – finezyjny szef kuchni w Cafe Wolna; z zamiłowania – roślinny bezcukiernik, zielarz i masażysta. Zafascynowana fitoterapią oraz odżywianiem opartym na samoobserwacji ciała zgodnie z rytmem natury. Gotuje intuicyjnie, sezonowo i selektywnie (bez pszenicy, mięsa i cukru), albo nie gotuje wcale, a przyrządza surowe posiłki, zatrzymując w pokarmie całą jego odżywczą moc. 
Od wiosny 2020 r. prowadzi konto na Instagramie @dzikodobrze, na którym dzieli się swoimi wyprawami po dziko rosnące rośliny jadalne i pomysłami na ich wykorzystanie, kulinarne i lecznicze. Z wielkim zapałem masuje bańką chińską, czyta książki i uczy innych jak złapać w kuchni dobre flow.
Inspiruje się głównie przyrodą i jej harmonią, na której wzoruje się w życiu codziennym i swoich kulinarnych eksperymentach. 

————————————————
Informacje organizacyjne:

Miejsce: BioRezydencja, ul. Główna 12, Świeradów-Zdrój

Data: 10-11.12.2021

Godzina: Piątek godz: 15:00; Sobota godz: 10:00

INWESTYCJA W SIEBIE: Warsztat SŁONY/SŁODKI – 1 dzień 200PLN —-Wykupienie 2 dni warsztatowych – 360PLN!(W cenie: warsztat, skrypt z przepisami, kawa/herbata, degustacja i to, co zostanie na wynos. Proszę pamiętać o przyniesieniu pojemników ze sobą).

>>>UWAGA DODATKOWO istnieje możliwość noclegu w BioRezydencji w specjalnej promocyjnej cenie – 60zł. <<<

Zapisy: Ilość miejsc ograniczona, więc wcześniejsza rezerwacja jest niezbędna!

Pytania i rezerwacje 729 975 485 lub na e-mail: wegewarsztat@gmail.com

By |2021-11-26T17:41:59+01:0023 listopada, 2021|Nasze Wydarzenia|